Принципу струменевого друку вже більше 100 років. Лауреат Нобелівської премії Лорд Рейлі ще в XIX столітті вивчав розпад струмені рідини і формування крапель. Серйозно до цієї технології віднеслися лише в 1948 році, коли компанія Siemens зайнялася розробкою безперервного струменевого принтера. У 1953 році компанія обнародувала свій винахід: вимірювальний пристрій, обладнаний розпилювачем, за допомогою якого реєструвалися результати вимірів.
На сьогоднішній день існують три різні методи струменевого друку.
У принтерах фірм Epson і Brother використовується п'єзоелектричний метод. У сопло встановлений п'єзокристал, який пов'язаний з діафрагмою. На п'єзокристал подаєтся струм, він вібрує і давить на діафрагму, при цьому видавлюється керована кількість чорнил. Таким чином формується крапелька, яка виштовхується на папір.
У 1977 році фірма Canon дещо модернізувала технологію Epson. Головних відзнак було дві: - крапелька утворювалася не за допомогою п'єзокристала, а за допомогою нагрівального елементу, який розігрівав чорнило до температури близько 400 градусів, внаслідок чого утворювалися бульбашки газу, що виштовхують фарбу на папір; - голівки Canon вистрілювало чорнило збоку, а не зверху. Пізніше ця технологія отримала назву Bubblejet.
Корпорації Hewlett-packard належить винахід методу drop-on-demand, який дуже схожий з методом газових бульбашок. Відзнака лише в тому, що температура нагріву трохи нижче і на папір потрапляє не крапля, а бульбашка пара.
Але повернемося до історії. Першопроходцями в струменевому друці була фірма Epson, зі своїм п'єзоелектричним методом. Але в цього методу були такі недоліки як висока витрата чорнила і низьку якість друку. Тому в 1985 році Epson випустила принтер з новими стандартами якості друку SQ 870/1170, в якому почали використовувати п'єзоелектричні пластини. Наступний крок був зроблений компанією Dataproducts в 1987 році. Нею був запропонований інший принцип використання пьезоелектріков для струменевого друку, заснований на вживанні пластинчастого пьезопреобразователя. Конкуренти в цей час теж не дрімали - в 1984 році Hewlett-packard випустила принтери серії Thinkjet, які стали дуже популярні завдяки хорошому співвідношенню ціна/якість. На початку 90-х ця ж компанія придумала змішати три кольори (блакитний, пурпурний і жовтий) один з одним, що дало можливість отримувати будь-який відтінок. Проте ці моделі свою популярність отримали декілька пізніше. Випередили їх принтери від Epson серії Stylus Color.
Струменевий принтер з моменту ідеї свого створення пройшов довгий і тернистий шлях. І сьогодні його активно витісняє принтер з технологією лазерного друку, де вартість витратних матеріалів значно нижча. Кольорові лазерні принтери активно дешевшають. Проте свій сегмент струменеві принтери, по-моєму думці, триматимуть ще дуже довго. Оскільки за допомогою лазерного принтера ніколи не вийде роздрукувати фотографію хоч би такої ж якості, як і на струменевому. Зайдіть в будь-яку фотостудію, де роблять фото для документів і ви побачите на чому вони друкують. Це буде обов'язково струменевий принтер, і в 95 % випадків це буде Epson.
|