КИРИЛЕЦЬ ОЛЕКСАНДР (Селище Велика Багачка)
Одним з найдавніших ремесел, що розвиваються на Великобагачанщині є лозоплетіння. Раніше цей напрямок ремесла розвивався всюди, де був сировинний матеріал. В останнє сторіччя центром лозоплетіння стає село Лозувате, яке завдяки значним порослям лози і отримало свою назву, поблизу села Байрак Великобагачанської селищної ради. Славилися майстри на всю округу і без них не обходився жоден ярмарок. В радянські часи лозоплетіння було поставлене на промислову основу. В структурі створеної фабрики господарських виробів у Великій Багачці знайшлося місце і цеху лозоплетіння. Але на зламі буремних 90-х фабрика почала згортати виробництво. З часом перестав існувати і лозоплетільний цех. Майстри розійшлися по домівках. Хто припинив займатися ремеслом, хто спочив у бозі. На сьогодні працюючих майстрів два і один з них - О.Кирилець.
Олександр Іванович Кирилець народився 8 березня 1971 року в смт Велика Багачка. Закінчив Великобагачанську середню школу, а після служби в Радянській армії в 1991 році пішов працювати в цех лозоплетіння Великобагачанської фабрики «Веснянка».
В цьому ж році був направлений на навчання в місто Полонне Хмельницької області в лозо плетільний цех заводу «Маяк». До 1997 року працював там. В цьому ж році повертається додому і починає власну трудову діяльність. На сьогодні це сформований майстер своєї справи. Його виробами користуються люди не тільки на Україні а й в Росії, Канаді. Він є постійним учасником Національного Сорочинського ярмарку, обласних та районних виставок. Його вироби представляли область на виставках – ярмарках сільського зеленого туризму «Українське село запрошує» в 2006 та 2007 роках, міжнародній туристичній виставці в м. Києві у 2005 році.
Лозоплетіння, як галузь, відоме з давніх-давен. Першими його опанували стародавні єгиптяни та жителі Близького сходу. При розкопках гробниці Тутанхамона було знайдено два стільці з лози. Особливістю матеріалу з якого, завдяки вмілим рукам, прості гілки перетворюються на чудові вироби є його природна чистота і надзвичайна гнучкість. Та незважаючи на зовнішню тендітність лози, вироби з неї, хоча й здаються на перший погляд повітряними, міцні і надійні. Вони стають вірними помічниками людини в будь-якій оселі чи господарстві.
Ознайомитися з деякими виробами майстра можна у нашому фотоальбомі, а безпосередньо поспілкуватися з ним - за номером 8-050-756-10-66.
|