Бронхіт - це захворювання запального типу. Бронхіт вражає слизові оболонки, а також інші ділянки бронхіального дерева (на більшій глибині). Існують два види бронхіту - хронічний бронхіт і гострий бронхіт. До першої групи ставляться ті хворі бронхітом, які хворіють на дане запалення протягом двох або більше років, при цьому довжина щорічного протікання бронхіту - принаймні 3 місяці. Хронічний бронхіт має на увазі наявність інших хвороб дихальних шляхів, легенів, бронхів, які, властиво, і викликають основний симптом бронхіту - кашель із виділеннями мокротиння.
Хронічний бронхіт досить широко розповсюджений у світі. В останні кілька десятиліть спостерігаються постійне збільшення хворих бронхітом. За різним даними бронхітом страждає різна кількість людей - від 3 до 8 відсотків дорослого населення. Найбільше "критичний" для захворювання бронхітом вік - 50 років і більше. Бронхіт характерний в основному для чоловіків, кількість осіб чоловічої статі, хворих бронхітом, в 2-3 рази більше, ніж кількість жінок, хворих бронхітом. Захворювання хронічним бронхітом відносно часто приводить до смертельного результату - причинами є активно розвиваються при бронхіті легенево-серцева недостатність і емфізема.
Хронічний обструктивньй бронхіт (ХОБ) - також запальне захворювання, страждають бронхи. При такому виді бронхіту порушується процес вентиляції легенів (причому ці порушення постійно збільшуються). Основні симптоми хронічного обструктивного бронхіту - кашель із виділеннями мокротиння, задишка. Хвороб інших органів у хворого таким бронхітом не повинне бути.
Емфізема й вищезгаданий хронічний обструктивньй бронхіт прийнятий поєднувати в одну групу, що називається хронічні обструктивні хвороби легенів (ХОБЛ).
Фактори ризику бронхіту
Хронічний бронхіт розвивається з багатьох причин, однак перераховані нижче фактори ризику бронхіту визнані абсолютно всіма медичними організаціями:
1. Паління
2. Спадкоємний фактор ризику - уроджена недостача в організмі альфа-1-антитрипсина
3. Несприятлива екологічна обстановка, а саме, насиченість атмосфери різними шкідливими газами, пилом
Є й безліччю інших, другорядних факторів ризику бронхіту, наприклад, пасивне паління, алкоголізм, побутові умови й т.д.
Бронхіт розвивається дуже швидко в тих випадках, коли відбувається постійне ушкодження слизових оболонок, бронхів якими-небудь частками, що перебувають у повітрі. Ще одним фактором ризику бронхіту є клімат, не дуже сприятливий для людини, а саме, постійна вогкість, часті зміни погодних умов, тумани.
Коли слизові оболонки й бронхи постійно ушкоджуються якимось димом, пилом, іншими частками, те це є своєрідним "поштовхом" до постійного збільшення вироблення мокротиння, а виходить, виникає потреба часто кашляти, для того, щоб усунути мокротиння з дихальних шляхів хворого бронхітом. Паління є чинником ризику бронхіту №1, оскільки статистика говорить, що курящі, незалежно від підлоги, страждають хронічним бронхітом в 3-4 рази частіше, ніж вільні від цієї шкідливої звички. Хоча, мабуть, не менша шкода, чим паління, приносить робота на шкідливому виробництві: працівники вовняних, хімічних, хлібопекарських заводів також у великій мері піддаються бронхіту.
Значення інфекції в розвитку бронхіту
Хронічний бронхіт прогресує швидше, якщо в бронхах довгий час є в наявності вогнища інфекції, мікроби. Наприклад, бронхіт збільшують хронічний тонзиліт, а також затримки протікання крові в малому колі кровообігу.
Якщо в людини вже коли-небудь, були приступи гострого бронхіту, то в нього є підвищені "шанси" того, що він занедужає хронічним бронхітом.
Якщо під час бронхіту до нього приєднується інфекційне зараження, то ситуація в цьому випадку далеко не найкраща, оскільки інфекція ще більше збільшує обсяг слизу, що виділяє, до того ж дана рідина по складу починає нагадувати гній.
Загострення хронічного бронхіту досить часто проходять із особистою участю стафілококів, пневмококів, стрептококів і інфекції - як микоплазмозной, так і вірусної. Більша частина людей у зимовий, холодний період року одержує інфекцію бронхів, дихального горла - тобто верхніх дихальних шляхів. А у хворих хронічним бронхітом проникнення шкідливих бактерій - більше глибоке, вони проходять аж до легенів, тому взимку у хворих бронхітом часто трапляються різкі загострення. Таке вірусне захворювання, як грип, також збільшує плин бронхіту, оскільки під час епідемій грипу фіксуються дуже часті приступи гострого бронхіту.
|