Середа, 15.01.2025, 08:09

Вітаю Вас Гість | RSS

ГоловнаМій профільВихід

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу
Особи [116]
Біографії історичних особистостей, які здійснили вклад в історію
Спорт [22]
Реферати на теми, які касаються спорту
Історія [39]
Наука [16]
Цікаві історії [69]
Країни, регіони, міста [30]
Поезія [55]
Вірші різних авторів, у цій категорії українська мова не дотримується
Статті Великобагачанщини [7]
Статті про з історії та сьогодення району і зокрема селища
Великобагачанська поезія [2]
Поезія Великобагачанщини

Класні міні-ігри

Цікаві сайти


Наше опитування
Як вам новий дизайн сайту?
Всього відповідей: 81

Статистика

Онлайн всього 1
Гостів 1
Користувачів 0

Цікаві сайти
[08.03.2009]
Сайт Великобагачанської школи (0)
[21.02.2009]
Шахмати online (5)
[17.05.2009]
Офіційний сайт ПолтавськоЇ ОДТРК Лтава (1)
[30.10.2009]
Фотосайт (0)
[10.01.2009]
Пошукова система "google" (0)

Останні фото

Реклама

Головна » Статті » Наука

РОЗМНОЖЕННЯ РОСЛИН

 

Для розмноження деяких рослин в кімнатних умовах потрібне спеціальне устаткування, так що або потрібно набувати теплиці для розсади з регульованою температурою, або обмежуватися вирощеними промисловим способом рослинами. Проте велику частку рослин можна розмножувати удома - на кухні або в вільній кімнаті, тому дивно, що знаходиться багато людей, які уміють вирощувати овочі або фарбувати рами, але не наважуються узятися за розмноження кімнатних рослин. У нашому розпорядженні зараз є безліч засобів, які не були відомі у минулому, - фітогормони, прозорі поліетиленові пакети, спеціальні земельні суміші, горщики для вкорінення і тому подібне, і проте в минулому столітті набагато частіше розмножували рослини в домашніх умовах, чим це робимо ми. У домашніх умовах рослини розмножують по чотирьох причинах: щоб мати більше рослин, не витрачаючись на їх придбання, щоб замінити застарілі екземпляри молодими і сильними, щоб розширити колекцію за рахунок рідкісних або труднодоступних видів, і для дарунків друзям. У зв'язку з останньою причиною з'явився навіть термін "рослини дружби" - так називають, наприклад, бальзамін або традесканцію, які частіше розмножують удома, чим купують в магазині.

РОЗМНОЖЕННЯ ВІДВЕДЕННЯМИ

Більшість в'юнких і ампельних рослин з довгими гнучкими стеблами можна розмножувати відведеннями. Єдиний недолік цього методу - те, що відведення досить довго укоріняються. Виберіть сильну втечу і навесні або на початку літа притисніть його до грунту в маленькому горщику з допомогою шпильки для волосся або шматочка дроту. Стебло швидше укорінятиметься, якщо на його нижній частці зробити невеликий надріз. Можна укорінювати одночасно декілька втеч однієї рослини. Коли втечі укорінятимуться і в місці вкорінення з'явиться свіжа поросль, молоду рослину можна відокремити.

РОЗМНОЖЕННЯ НАЩАДКАМИ

Деякі рослини утворюють нащадки, що відходять від основного стебла (наприклад, бромеліє-виє, кактуси і інші сукуленти), або маленькі луковічки-"дітки", які зростають біля материнської цибулини (наприклад, гиппеаструм). Нащадки відрізують як можна ближчим до основного стебла, прагнучи зберегти велику частку тих, що вже є коріння. Нащадок бромелієвого рослини готовий до відділення, коли досягає приблизно чверті величини дорослої рослини. Кожен з нащадків висаджують в окремий горщик і поводяться з ним, як з звичайним держаком - см. стор. 239. "Дітки" цибулинних відокремлюють від материнської рослини і відсаджують; вони зацвітають через рік-два після пересадки.

РОЗМНОЖЕННЯ ВУСАМИ

Деякі рослини утворюють на кінцях квітучих стебел (наприклад, хлоро-фітум, ломикамінь плетеносная і толмія) або дорослого листя (наприклад, каланхое Дегремона і аспленіум луковіценосний) маленькі дочірні растеньіца. Такі рослини легко розмножуються. Якщо біля дочірніх растеньіц немає власного коріння, просто прикопайте їх в грунт (див. докладніше Розмноження відведеннями) і після вкорінення відокремите їх від материнської рослини. Якщо біля дочірнього растеньіца є власне коріння, його можна відразу ж відокремити від материнської рослини і висадити як укорінений держак.

РОЗМНОЖЕННЯ ДЕРЖАКАМИ

найпоширенішим способом розмноження кімнатних рослин в домашніх умовах є черенкованіє. Успіх цього методу залежить від виду рослини - деякі деревні рослини насилу або зовсім не піддаються розмноженню в звичайних умовах, тоді як такі поширені рослини, як традесканція, бальзамін і плющ легко дають коріння в стакані з водою. Проте труднооб'яснімиє невдачі трапляються навіть з рослинами, що легко укоріняються, тому завжди відбирайте одночасно декілька держаків і не засмучуйтеся, якщо деякі з них не приживуться.

Стеблові держаки

Більшість кімнатних рослин можна розмножувати стебловими держаками. Вибирають міцну і здорову не квітучу втечу. Деякі трав'янисті рослини дає коріння у будь-який час роки, деревні рослини легші укоріняються в період активного зростання, і для успіху завжди застосовуйте фітогормони. Як правило, краще час для вкорінення держаків всіх рослин - весна або початок літа, але ефектну фуксію і герань краще черенковать в кінці літа.

Стеблові держаки висаджують в грунт щонайшвидше після відбору, тільки держаки кактуса і інших сукулентів підсушують протягом декількох днів до висадки. Біля чагарників краще не просто відрізувати верхню частку стебла, як це змальовано на малюнку справа, а відібрати держак "п'ятою", для чого бічну втечу відокремлює разом із смужкою кора основного стебла. Нерівні краї підрізують, нижню частку держака (на висоту приблизно 1 см) занурюють в розчин фітогормона.

Розмноження шматочками стебла

Деякі кімнатні рослини, створюючі товсті прямі стебла, можна розмножувати шматочками стебла. Держаки нарізують із старих, таких, що скинули листя і стебел, що втратили привабливість. Голе стебло розділяють на декілька часток і кожна частка окремо висаджують в грунт - горизонтально, як показано на малюнку, або вертикально. При вертикальній посадці в грунті повинен опинитися нижній кінець держака. Шматочками стебла розмножують корділіну, драцену і діффенбахию; у магазинах зараз можна купити рослини, що продаються в виді різного розміру шматків стебла, - після вкорінення вони набирають вигляду помилкових пальм (по-англійськи такі рослини називаються Ti-plants - Т-подібні рослини').

Як укорінювати держаки

Ваш держак стикається з очевидною проблемою - оскільки він є окремою часткою стебла або листа, він постійно втрачає вологу, не маючи можливості її відшкодувати. Отже вкорінення держака - біг наввипередки з часом: коріння повинне встигнути утворитися перш, ніж держак загине від обезводнення кліток. Підтримка вологості грунту в цьому випадку не допоможе - користуйтеся одним з методів, які описані нижчим.

Вкорінення в пакеті

Пакет для вкорінення - недавня новинка. Це поліетиленовий пакет із зашитим краєм, щільно набитий грунтом на торф'яній основі. В порівнянні з горщиком пакет має дві основні переваги - грунт усередині набагато довше залишається вологою, і поліетилен підтримує слабкі держаки. У верхній поверхні пакету прорізають чотирнадцять отворів і в кожне висаджують держак. Якщо опісля декілька годин держаки в'януть, пакет з держаками поміщають в більший по розмірах пластиковий пакет, який надувають і зав'язують дротом або заклеюють липкою стрічкою.

Розмноження в теплиці

Ця теплиця - дуже корисне пристосування для тих, хто збирається розмножувати кімнатні рослини у великих кількостях. Вона складається з міцного піддону, в який насипають грунт, і прозорою кришки з отворами для вентиляції. Проста модель без підігрівання цілком задовольнить потреби звичайного квітникаря, але тим, хто хоче розмножувати ніжні рослини, для вкорінення яких потрібна температура не нижче 22°с, буде потрібно теплицю з підігріванням. Вона забезпечена нагрівачем для підігрівання грунту і термостатом, що підтримує постійну температуру.

Вкорінення в горщику

В керамічному або пластиковому горщику діаметром 12 см поміщають від трьох до шести середньої величини держаків. Грунтова суміш має бути стерильною, легкою, досить щільною, щоб утримувати держаки, і не дуже родючою. Краще всього для цього личить спеціально складена суміш для насіння і держаків.

Горщик заповнюють грунтом і злегка приминають, залишаючи зверху приблизно 1,5 см до борту горщика. Держаки висаджують ближче до стінок горщика, щільно уминаючи землю довкола підстави, оскільки повітря кишені біля місця зрізу можуть погубити держак. Деякі держаки висаджують вертикально, інші - під кутом 45°; про те, в якому випадку держаки висаджують під кутом, розповідається на попередній сторінці. Держаки обережно поливають.

Майже всім держакам потрібне вологе повітря - в сухому повітрі вони незабаром зморщуються і гинуть, оскільки у них немає кореневої системи, за допомогою якої вони могли б заповнити швидку втрату вологи. Увіткніть в горщик чотири кілочки і надіньте на них поліетиленовий пакет; знизу закріпите пакет круглою гумкою. Держаки пеларгонії, кактусів і інших сукулентів поліетиленом не накривають. Горщик поміщають в легку півтінь або в світле місце без прямих сонячних променів. Температура не має бути нижче 18°с. Жовтіючі або початківці гнити листя видаляє.

Тепер ваш головний враг- нетерпіння. Не виймайте раз у раз держаки, щоб глянути, не відросли чи коріння. Тільки через декілька тижнів з'являться явні ознаки успіху - нова поросль на кінцях стеблових або біля підстави листових держаків.

Настає черга пересадки. Полийте грунт і вийміть з нього по черзі держаки, прагнучи не пошкодити грунт довкола коріння. Пересадите кожен держак в горщик діаметром 6-8 см, досипьте грунт. Обережно примніть і полийте, щоб грунт довкола коріння осів. Поставте горщики на колишнє місце приблизно на тиждень або на дві, потім перенесіть на постійне місце.

З листовими держаками, що дають декілька нових рослин, поступають інакше. Коли молоді растеньіца підростуть, видаляють материнський лист, рослини обережно розділяють і пересаджують. Біля кожного молодого рослини мають бути власне коріння.

ДІЛЕННЯ

Деякі кімнатні рослини розростаються і утворюють дочірні кущики або розетки; такі рослини легко розмножувати діленням куща. Як приклад можна привести хлоро-фітум, циперус, маранту сенполію, сансевієрію і багато папоротей. Весной або на початку літа рослину виймають з горщика і обережно, отряхнув землю і оголює місця з'єднання, відокремлюють одне або декілька дочерніх рослин. Місце з'єднання розламують або розрізають гострим ножем. Нив якому випадку не розривайте рослина. Відокремлені частки рослини пересаджують в горщики. Коріння присипає грунтом і приминає щоб не залишалися повітряні кишені. Поливають помірно до тих пір, поки не з'явиться нова поросль.

РОЗМНОЖЕННЯ ПОВІТРЯНИМИ ВІДВЕДЕННЯМИ

Повітряними відведеннями можна розмножувати рослини з товстими стеблами, такі, як діффенбахию, драцену, фікус каучуконосний або монстеру, біля яких обпало нижнє листя. Місце для повітряного відгілка готують так, як це показано на малюнку; надріз роблять не нижчим 60 см від верхівки рослини. Через пару місяців усередині пластикового мішечка стане видне коріння. Відріжте верхівку якраз під нижнім дротом, зніміть поліетилен і обережно висадите відгілок в горщик. Стару рослину не викидайте - у нього з'являться бічні втечі, якщо грунт містити в злегка вологому стані.

РОЗМНОЖЕННЯ НАСІННЯМ

Кімнатні рослини на відміну від садових насінням розмножують рідко. Такий спосіб розмноження майже завжди вимагає часу, уміння і високої температури повітря. Проте в деяких випадках посів насіння - єдиний можливий спосіб розмноження. Такі рослини, як тунбергия, екзакум і квітучих однорічників можна виростити тільки з насіння; посів насіння дозволяє при дуже низьких витратах отримати велику кількість таких рослин, як колеус, який інколи вирощують по декількох екземплярів в одному посуді. Нарешті, діти (і не лише вони) отримують величезне задоволення висаджуючи зернятка, кісточки, боби і тому подібне, з яких зростають недовговічні декоратівнолістниє рослини.

Горщик або миску заповнюють грунтом, злегка приминають кінчиками пальців або дощечкою і поливають невеликою кількістю води. Насіння висіває рідко - якщо вони досить великі, то їх легко можна розподілити рівномірно по поверхні за допомогою пальців. Крупне насіння присипає шаром грунти, дрібні в цьому не мають потребу. На горщик надягають поліетиленовий пакет, який закріплюють круглою гумкою.

Горщик тримають в тінистому місці при температурі 16-20 С. Как тільки насіння проросте, горщик переносять у світле місце, але не під прямі сонячні промені. Знімають поліетиленовий пакет, зволожують поверхню грунти і регулярно повертають горщик, щоб паростки не скривлювалися. Коли сіянці підростуть, їх пікірують у окремі горщики.

РОЗМНОЖЕННЯ СПОРАМИ

Папороті утворюють не насіння, а пилоподібні спори. Завжди дуже принадно виростити папороті будинку з цих спор. Спори, що дозрівають в спорангіях на нижній стороні вай, збирають в паперовий пакетик. Сухі спори дуже тонким шаром розподіляють по поверхні стерилізованої грунтової суміші в пластикових горщиках, які також заздалегідь стерилізують, опускаючи в киплячу воду. Горщик з грунтом після посіву спор накривають склом і поміщають в тінисте місце. Після появи заростків, що мають вигляд невеликих зелених пластинок, грунт час від часу рясно поливають або горщик періодично занурюють у воду так, щоб що просочилася знизу через дренажні отвори вода на якийсь час покрила заростки. Що з'явилися після запліднення і проростки, що підросли, пересаджують в окремих маленькі горщики.

Категорія: Наука | Додав: vb (09.03.2009)
Переглядів: 6085 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 2.6/5
Всього коментарів: 4
4 сиды  
0
ні а що

3 Стас  
0
а докладу про це нема???

2 Дмитро  
0
!Приклади рослин які розмножуються такими способами?

1 Саша  
0
!мені потрібно знайти серед таких способів Бульбами,стебловими паростками,стебловими живцями,коеневищами та вусами

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Новини і факти

Посміхнись
anegdot.com.ua «Анекдоти з України» - Нові та найкращі анекдоти української мережі

Пошук

Свіжі новини
[23.03.2011]
Демотиватори на сайті (1)
[23.03.2011]
Багачка буде без футболу?! (22)
[22.03.2011]
Відбулися РМО вчителів-предметників (0)
[26.01.2011]
Інформаційний термінал у школі (0)
[26.01.2011]
Творчий звіт у Білоцеркывці (0)
[21.01.2011]
Обласний з'їзд тваринників (0)
[20.01.2011]
З Днем Соборності України!!! (0)

Цікаве
Expect permanent results. male enhancement pills The only methods!;County Clerk of Court county clerk of the court Records select county by state.;Number. This is an incredibly reverse phone lookup useful service, which enables the. Used as a means of penis penis enlargement enlargement thousands.;Which reverse lookup you are researching into the online. Expect permanent results. male enhancement pills The only methods!;County Clerk of Court county clerk of the court Records select county by state.;Number. This is an incredibly reverse phone lookup useful service, which enables the. Used as a means of penis penis enlargement enlargement thousands.;Which reverse lookup you are researching into the online. Longer than average and your can penis enlargement exercises last!


Dron&Artemon&Levis © 2025Використовуються технології uCoz