Хокей із шайбою, канадський хокей або просто хокей[1], гокей, гаківка (англ.hockey, від старофранц. hoquet — палиця пастуха з гаком) — командна гра, в якій дві команди намагаються вразити твердою круголою шайбоюціль — ворота суперника, використвуючи ключки. У кожній команді є один воротар, який захищає ворота своєї команди.
Хокей із шайбою входить до програми зимових олімпійських ігор. Він популярний в невеликій кількості країн, перед усім у Канадій США, в Росії, Швеції, Фінляндії, Чехії, Словаччині, Латвії, Білорусії, проте в багатьох з цих країн займає положення спорту номер один.
Гокей чи Хокей?
Назва гри походить з англійського слова hockey, яке можна передати українськю як «гокей» чи «хокей».
Перші статті про цей спорт, видані в 1910-му році у Львові, називали спорт гаківкою. Схоже, що назва була поширеною навіть і в УРСР під час українізації.
Проте, починаючи з 1939 року Радянському Союзі стало виключно вживатися написання «хокей». Відтоді всі словники і правописи вживали саме таке написання.
Організації і ліги
Хокей із шайбою - олімпійський вид спорту. Керівним органом світового хокею є Міжнародна федерація хокею з шайбою(IIHF). Вона проводить олімпійські турніри й чемпіонати світу з хокею з шайбоюна рівні збірних команд країн, жіночих, молодіжних команд тощо.
Найпрестижнішою лігою в професійному хокеї є Національна хокейна ліга(НХЛ), яка об'єднує команди Північної Америки: СШАі Канади. Найпрестижнішим трофеєм у хокеї є Кубок Стенлі. Професійні ліги існують також у інших країнах, зокрема в Росії. В Україні професійної ліги нема. Розігрується чемпіонат України і кубок України. Єдина професійна команда, прописана в Україні - київський "Сокіл" виступає наразі у вищій лізі чемпіонату Росії, другій за силою лізі північного сусіда. В попередні роки українські команди грали в Міжнаціональній хокейній лізі, яка крім українських включала в себе колективи з Латвіїі Білорусії, а, потім, у Відкритому чемпінаті Білорусії.
Станом на 2008рік національна збірна України з хокею виступає в групі В світового чемпіонату, сподіваючись повернутися в групу А.
Українці в хокеї
Канада і Сполучені Штати Америки
Багато українців, народжених в Канадіабо США, добилися до висот спорту.
Легендарна трійка «Uke-line» — Вік Стасюк, Бронко Хорватй Джонні Буцик — від 1956до 1960року захищала кольори хокейної команди Національної хокейної ліги (НХЛ)Бостон Брюїнс.
Граючи воротаремза клуб «Детройт Ред-Вінгс», здобув велику славу Тарас Савчук. Він і досі вважається одним з найкращих воротарів у історії. Савчука називали «Ukie» (Юкі) за то, що він так гордився Україною. Його рекорд досі неперевершений — 103 сухих гри.
Рекорд за найшвидший хет-трик(три голи за гру) отримав Василь Мосієнко(«Чикаго Блекгокс»). 23 березня1952року Мосієнко під час гри проти «Нью-Йорк Рейнджерс»забив три шайби за 21 секунду. Цей рекорд є неперевершеним.
Михайло Босийіз «Нью-Йорк Айлендерс», хоч недовго грав, вважався одним з найкращих хокеїстів свого часу. Михайло Босий забивав понад 50 шайб дев'ять років поспіль. Цього не зміг зробити навіть Вейн Ґрецкі.
Олександр Годинюк, став першим українцем з пост радянського простору, що поїхав виступати в НХЛ. У «Соколі» розлучатися з гравцем не захотіли, і Олександр був змушений вчинити втечу - «залізна завіса» впала лише через рік. Через 17 років Годинюк повернувся до Києва.
Уродженець Києва Дмитро Христичграв 12 років у НХЛдо 2002 року. Він брав участь у матчах всіх зірок НХЛ1997 та 1999 років - в другому матчі був єдиним, котрий офіційно представляв Україну в команді двадцятичотирьох світових зірок. Христич був членом першої чоловічої Олімпійської збірної України 2002 року.
Сьогодні за команду «Нью-Йорк Айландерс» грає уродженець Києва Руслан Федотенко. Федотенко забив єдині два голи у вирішальній грі фіналу Кубка Стенлів 2004 році. У команді «Торонто Мейпл Ліфс»сьогодні грає уродженець Києва Олексій Понікаровський.
Росія
Починаючи з сезону 2007/2008 Київськийхокейний клуб "Сокіл" грає в дивізіоні «Захід» російської Вищої ліги. чемпіонату Росії з хокею із шайбою. Багато українців грає за клуби Росії.