Сто років тому "Петербурзький кружок любителів спорту" організував перше відкрите змагання російських хокеїстів на Північному катку Каменноостровського проспекту. У команді "чорних" і "білих" грали по 7 чоловік. Перемогли "чорні", але через тиждень "білі" узяли реванш. З тих пір 8 березня 1898 року прийнято рахувати днем народження хокею з м'ячем в Росії.
У Скандинавії хокей з м'ячем назвали "бенді". Команди тут складалися з 11 гравців. Сама ж гра народилася в Англії в кінці вісімнадцятого - початку дев'ятнадцятого століть. Перший ігровий клуб заснували в Ноттінгеме в 1865 році, а через двадцять шість років відбувся міжнародний матч між лондонським клубом "Базі ден Бенді" і голландським клубом "Гарлем". Бенді довгий час був єдиною спортивною грою на льоду в Європі. У 1913 році в швейцарському Давосі відбувся перший і єдиний чемпіонат Європи по бенді за участю команд Англії, Бельгії, Німеччини, Італії, Нідерландів, Франції і Швейцарії. Переможцями тоді стали англійці.
З початку нинішнього століття до Європи все більше почав проникати хокей з шайбою, який у нас назвали "канадським" хокеєм. Для цієї гри споруджували майданчики, будували спеціальні приміщення, з появою ж штучних льодових полів хокей з шайбою став всесезонной грою. А хокей з м'ячем продовжував повністю залежати від капризів погоди - матчі проходили на природному льоду. Щоб продовжити сезон, гравці в бенді стали тренуватися і влаштовувати товариські зустрічі на майданчиках для хокею з шайбою
До середини 50-х років різновид хокею з м'ячем, що влаштувався на майданчиках для гри з шайбою, стали сприймати самостійним видом спорту. У скандінавських країнах гру назвали рінк-бенді, а у нас - міні-хокей з м'ячем. У листопаді 1958 року на штучному льоду катка "Сокільники" відбувся перший турнір по правилах міні-хокею з м'ячем. Проте крупні міжнародні змагання по рінк-бенді не проводили із-за різночитання в правилах змагань. Лише до сьогодення Міжнародна федерація бенді (Інтернешнл Бенди Федерейшн) розробила єдині правила з контролем змагань спеціальним комітетом.
Після впорядкування правил міні-хокей швидко набрав популярність. Особливо їм захоплювалися дівчата, що почали з 1980 року проводити міжнародні змагання. Перший турнір відбувся в шведському місті Еребру за участю збірних Швеції, Фінляндії, Норвегії і Голландії. Далі за змагання проходили в норвезькому місті Осло, в голландському Ейндховене, фінському, - Ювяськюля і в шведських містах Худдінге і Стокгольмі. У всіх турнірах перемагали шведські дівчата. Перший же чемпіонат Європи в Осло по рінк-бенді серед жіночих команд, в березні 1987 року, виграла збірна Фінляндії з рахунком 5:7. Головний внесок до перемоги внесла хокеїстка Ханна Тєєрійоки. Її чоловічі звички, манера тримати ключку запозичені у хокею з шайбою, недаремно Ханна декілька сезонів ганяла шайбу на льоду, граючи у складі однієї з клубних команд. Тєєрійоки - чемпіонка Фінляндії і Швеції по хокею з м'ячем, чемпіонка Норвегії і Фінляндії по рінк-бенді, чемпіонка Фінляндії по рінк-болу і чемпіонка Норвегії по флорболу. Ще Ханна - чемпіонка Європи по рінк-бенді та хокею з шайбою.
Перші міжнародні зустрічі по рінк-бенді російські хокеїстки провели в березні 1988 року із збірною Норвегії. Через пару років міжнародний турнір по рінк-бенді пройшов за ініціативою заводу "Серп і молот" в палаці спорту "Москвич". Тут силами помірялись російські, фінські, шведські, норвезькі, голландські і канадські клуби. Перемогу отримав клуб "Хасле/Лерен" з Осло на чолі з Ханной Тєєрійоки.
Перший всесоюзний турнір по рінк-бенді серед чоловічих команд відбувся тридцять років тому в Первоуральське. Тут же в 1988 році пройшов турнір, присвячений 90-летию хокею з м'ячем в Росії.
У березні 1994 року відбувся перший чемпіонат світу по рінк-бенді серед чоловіків і жінок в голландському місті Ніймеген. Жіночі команди були вислані з Нідерландів, Швеції, Казахстану, Норвегії і Росії. Чоловічі збірні були від тих же країн, лише замість Казахстану виступала Угорщина. Першим чемпіоном світу стала російська команда, майже цілком складена з гравців катеринбурзького армійського спортивного клубу. У жінок перемогу завоювала шведська команда. Через два роки в другому чемпіонаті світу в шведському місті Остерзунд перемогли жіноча і чоловіча збірні Фінляндії.
Рінк-бенді, або міні-хокей з м'ячем, з кожним роком має все більше прихільників в різних країнах і особливо в Нідерландах та Німеччині. З 1980 року турніри проходять в США та Канаді. Вважають, що гра стала розповсюджуватися тому, що не скрізь є великі катки зі штучним льодом. Маленькі ж майданчики можуть обладнатися мало не в кожному селищі, як це зроблено в Швеції. Простота правил і менш дороге, аніж в хокеї з шайбою, спорядження привертають до рінк-бенді молодь. Ще рінк-бенді не допускає силової боротьби, і це дозволяє виступати літнім людям, жінкам і дітям
|