П'ятниця, 26.04.2024, 00:56

Вітаю Вас Гість | RSS

ГоловнаМій профільВихід

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу
Особи [116]
Біографії історичних особистостей, які здійснили вклад в історію
Спорт [22]
Реферати на теми, які касаються спорту
Історія [39]
Наука [16]
Цікаві історії [69]
Країни, регіони, міста [30]
Поезія [55]
Вірші різних авторів, у цій категорії українська мова не дотримується
Статті Великобагачанщини [7]
Статті про з історії та сьогодення району і зокрема селища
Великобагачанська поезія [2]
Поезія Великобагачанщини

Класні міні-ігри

Цікаві сайти


Наше опитування
Як вам новий дизайн сайту?
Всього відповідей: 81

Статистика

Онлайн всього 1
Гостів 1
Користувачів 0

Цікаві сайти
[21.02.2009]
Анедоти з України (0)
[08.03.2009]
Біографії великих українців (0)
[10.01.2009]
Ще один сайт Великої Багачки (0)
[10.01.2009]
Гривня - сайт українських грошей (0)
[21.02.2009]
Медіа пошукова система музики і відео (1)

Останні фото

Реклама

Головна » Статті » Країни, регіони, міста

Сірий клин

Сірий Клин (інша назва - Сіра Україна), неофіційна назва регіону
компактного проживання українців у Південно-Західному Сибіру і
Північному Казахстані (загальна площа 460 тисяч квадратних кілометрів).

 

Сірий Клин (інша назва - Сіра Україна), неофіційна назва регіону компактного проживання українців у Південно-Західному Сибіру і Північному Казахстані (загальна площа 460 тисяч квадратних кілометрів).

Географія Сірого Клина

Сірий Клин - назва того обширу, який охоплює колишній Степовий край, тобто сучасний північний Казахстан, південь Омської області, Барабінський степ в Новосибірській області, Кулундинський степ - частково в Новосибірській, а частково в Алтайському краї, а також деякі інші райони Алтаю.

Коли настав “великий терор” тридцятих років, репресовані з’явилися й серед новосибірських українців. З них відзначимо учасника Громадянської війни (на боці більшовиків) поета й прозаїка Павла Трохимовича Кононенка (1900-1971). Після таборів він відбував заслання в Піхтовці Коливанського району. Щоправда, це було вже наприкінці сорокових та на початку п’ятдесятих років. Тут він написав чи не ѕдиний за роки неволі вірш - “Струмок біжить в долину.”.

Історія

Вперше українці з’явилися на теренах Сибіру разом із загонами Єрмака Тимофійовича: серед Єрмакових козаків згадуються “черкаси” (так звали тоді українських козаків). Одним з них був славетний Черкас Олександров, учасник Єрмакового походу (вірогідно перший історіограф Єрмака) та посольства до ­пана Лютого, а з 1598 року - отаман тобольських служилих конних татар.

Від перших десятиліть після приєднання Сибіра до Московщини українці несли службу по сибірських залогах. Ймовірно, були вони й у складі тих загонів, що першими прийшли на терени сучасної Новосибірської області того ж таки 1598 року й нанесли остаточну поразку ханові Кучуму на річці ­Рмень, поблизу її впадіння в ріку Обь. Пізніше, на початку XVII століття, було засновано Барабінський та Убінський остроги. На Новосибірської області воєвода Я. О. Тухачевський узяв штурмом Чингис-містечко татарського мурзи Тарлави та залишив там козачу залогу. В середині XVII століття в районі теперішнього Бердська з’явилася “роз’їзна” станиця томських козаків.

Заселення українцями Сибіру розпочалося з другої половини сімдесяті-вісімдесяті роки XIX століття і різко зросло після спорудження західної і центральної віток Транссибірської залізниці, будівництво якої велося в 1895-1905 роках з обох кінців (Владивостока і Уралу). Особливого розмаху набув внаслідок Столипінської реформи — наділу безземельних селян (переважно з України і Росії) вільними землями в Сибіру. Українці селилися в основному поблизу цієї залізниці, переважно в селах, і займалися землеробством і тваринництвом. За переписом 1897 року в Сибіру проживало понад 200 тис. українців.

В Казахстані українці, здебільшого жителі Лівобережжя, почали селитися з 70-х років XIX століття. Різко зросли міграційні потоки після введення в 1905 році залізниці Оренбург-Арись. В 1950-х роках багато українців осіло в Казахстані, освоюючи цілинні землі. Загалом там проживає близько 800 тис. українців і на сьогодні діаспора в Казахстані є другою за чисельністю (на пострадянському просторі) після української діаспори в Росії.

Категорія: Країни, регіони, міста | Додав: vb (04.04.2009)
Переглядів: 1369 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Новини і факти

Посміхнись
anegdot.com.ua «Анекдоти з України» - Нові та найкращі анекдоти української мережі

Пошук

Свіжі новини
[23.03.2011]
Демотиватори на сайті (1)
[23.03.2011]
Багачка буде без футболу?! (22)
[22.03.2011]
Відбулися РМО вчителів-предметників (0)
[26.01.2011]
Інформаційний термінал у школі (0)
[26.01.2011]
Творчий звіт у Білоцеркывці (0)
[21.01.2011]
Обласний з'їзд тваринників (0)
[20.01.2011]
З Днем Соборності України!!! (0)

Цікаве
Expect permanent results. male enhancement pills The only methods!;County Clerk of Court county clerk of the court Records select county by state.;Number. This is an incredibly reverse phone lookup useful service, which enables the. Used as a means of penis penis enlargement enlargement thousands.;Which reverse lookup you are researching into the online. Expect permanent results. male enhancement pills The only methods!;County Clerk of Court county clerk of the court Records select county by state.;Number. This is an incredibly reverse phone lookup useful service, which enables the. Used as a means of penis penis enlargement enlargement thousands.;Which reverse lookup you are researching into the online. Longer than average and your can penis enlargement exercises last!


Dron&Artemon&Levis © 2024Використовуються технології uCoz