П'ятниця, 29.03.2024, 16:48

Вітаю Вас Гість | RSS

ГоловнаМій профільВихід

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу
Особи [116]
Біографії історичних особистостей, які здійснили вклад в історію
Спорт [22]
Реферати на теми, які касаються спорту
Історія [39]
Наука [16]
Цікаві історії [69]
Країни, регіони, міста [30]
Поезія [55]
Вірші різних авторів, у цій категорії українська мова не дотримується
Статті Великобагачанщини [7]
Статті про з історії та сьогодення району і зокрема селища
Великобагачанська поезія [2]
Поезія Великобагачанщини

Класні міні-ігри

Цікаві сайти


Наше опитування
Як вам новий дизайн сайту?
Всього відповідей: 81

Статистика

Онлайн всього 1
Гостів 1
Користувачів 0

Цікаві сайти
[08.03.2009]
Вікіпедія (0)
[10.01.2009]
Вконтаті (0)
[25.01.2010]
Приколи та анекдоти (0)
[27.12.2010]
Чутівська ЗОШ (0)
[08.03.2009]
Великі українці (0)

Останні фото

Реклама

Головна » Статті » Історія

Північна війна і Україна

Спроби Росії закріпитися на узбережжях Чорного і Азовського морів наприкінці ХVІIст. виявилися невдалими. На початку ХVІІІст. Петро І змінює акцент зовнішньополітичного курсу . Відтепер пріоритетною для Росії стає боротьба на півночі за вихід на Балтійське узбережжя . З Туреччиною в 1700 р. було підписано Константинопольський мирний договір і розпочато війну зі Швецією.

Спроби Росії закріпитися на узбережжях Чорного і Азовського морів наприкінці ХVІIст. виявилися невдалими. На початку ХVІІІст. Петро І змінює акцент зовнішньополітичного курсу . Відтепер пріоритетною для Росії стає боротьба на півночі за вихід на Балтійське узбережжя . З Туреччиною в 1700 р. було підписано Константинопольський мирний договір і розпочато війну зі Швецією.
Зміна зовнішньополітичних пріоритетів Росії позначилося безпосередньо на подальшій долі українських земель . Як і раніше . до участі у кримських та азовських походах , до ведення Північної війни також були залучені гетьманські козацькі полки . Отже , тягар тривалої війни повною мірою ліг і на українські землі, що мало свої наслідки.
Північна війна не була схожа на воєнні кампанії XVII ст. Тепер у далеких і чужих північних містах під час боїв та від виснажливої служби гинуло багато козаків .їхнє озброєння і тактика не відповідали вимогам російської та інших тогочасних європейських армій. Усе це викликало незадоволення серед козаків та українського населення.
Події першого періоду Північної війни складалися несприятливо Для Росії та її союзників . У листопаді 1700 р. російська армія й українські загони зазнали жорстокої поразки під Нарвою . Проте козацька кіннота не допустила прориву шведів на Новгород і Псков.
Незабаром зазнали поразок союзні саксонська та донська армії , і ці країни змушені були капітулювати . Великих втрат було завдано армії польського короля Августа ІІ . Обстановка в Речі Посполитій ще більше ускладнювалася, коли частина шляхти вступила у змову зі Швецією і проголосила королем Польщі познанського воєводу С.Лещинського.
На землях Правобережної України після рішення польського сейму в 1699 році ліквідувати козацтво з новою силою спалахнуло антипольське повстання , очолюване С.Палієм, С.Самусем, Іскрою та А.Абазиним . У боротьбі з ослабленою, але ще досить сильною Річчю Посполитою фастівський полковник зробив ставку на Росію і Лівобережну Україну. Не задовольняючи прохання повстанців про приєднання Правобережної України до Росії, Уряд Петра І таємно надав їм допомогу, аби використати визвольний рух для тиску на Польшу.Проте щоб не втратити останнього союзника в боротьбі зі шведами , царизмові довелося принести в жертву національно-визвольний рух на окупованих Польщею землях Після арешту С.Палія у 1704 р. і взяття козаками І.Мазепи Білої Церкви та інших міст Правобережжя повстання поступово припинилося.
У 1705-1706 рр. козацькі загони перебували не тільки на Правобережній Україні. Вони воювали проти шведів і на території Польщі . Литви та Білорусії . Воєнні успіхи в ці роки були на боці Карла ХІІ. У вересні 1706 р. після розгрому польської армії зрікается престолу Август II. Росія і Україна втративши ( використавши) останнього союзника , опинились у політичній ізоляції.
З 1706 р. при посередництві С.Лещинського Карл XII починає таємні переговори з І.Мазепою, щоб відірвати Україну від Росії для ще більшого ослаблення останньої. Переговори активізувались у 1707 р.,.і Мазепа з невеликою групою полковників взяв курс на зміну відносин з Росією.
Вирішальні події відбулися протягом наступних 1708-1709 рр. У вересні 1708р. війська Карла ХІІ зі Смоленщини повернули не на Москву, як гадало російське командування , а на Україну . Проте російські війська і Стародубський та Чернігівські полки випередили шведів і першими вступили у Стародуб , а потім у Новгород-Сіверський. Спроби шведських військ захопити ці та інші міста виявилися марними . Вони зазнавали великих втрат на лише в боях , але й від нападів партизанських загонів у Білорусії та Гетьманщині . Кожне місто , містечко та село доводилося брати з боєм і втратами.
Дніпровські переправи були зайняті козацькими полками Г. Галагана, Д.Алостола та П.Скоропадського, що не дозволило військам Карла XII з’єднатися із союзниками -Туреччиною і Кримським ханством.
У такій обстановці 24 жовтня 1708 р. І.Мазепа повів кількатисячний загін козаків і групу старшин із Батурина ніби-то на з’єднання з російською армією, а насправді козаки на чолі з Мазепою переправились на правий , "шведський" берег Десни . Тільки там , під 0болонням , козакам і більшості старшин гетьман відкрив свій задум : за допомогою шведів зробити Україну незалежною . У відповідь не пролунало жодного слова, але під прикриттям ночі багато козаків і старшини втекли з правого берега Десни назад.
Реакцію Петра І передбачити було неважко. Військам О.Меншикова цар дав наказ випередити шведів і першими зайняти столицю Гетьманщини Батурин , де закріпився гарнізон полковника Чечеля. У Батурині була зосереджена майже вся козацька артилерія, боєприпаси та велика кількість продовольства і фуражу. 2 листопада 1708 р. гарнізон міста капітулював, і над ним та населенням було вчинено жорстку розправу.
Тим часом почалася підготовка до обрання нового гетьмана. На козацькій раді у Глухові 6 листопада у присутності Петра І ним став Стародубський полковник І.Скоропадський (1708-1722). Запорозька Січ своїх представників у Глухові не прислала.
Оскільки позиція Запорожжя мала принципове значення, туди були направлені посланці Петра І із царською грамотою , грішми та завданням переконати козацтво підтримати Росію. У цей час кошовий К. Гордієнко із загоном козаків уже перейшов на бік Мазепи , з яким у попередні роки в нього були принципові суперечки. Новий запорозький кошовий П.Сорочинський також схилявся до необхідності "Москву воевать" , а отже місія царських посланців не принесла бажаних результатів.
У травні 1709 р. війська полковника Яковлєва і козацького полковника Г.Галагана за царським розпорядженням зруйнували Чортомлинську Січ . Частина козаків втекли і заснували нову Січ на р. Кам’янка , а потім перейшли в межі Османської імперії і з дозволу властей облаштували Олешківську Січ у тому місці, де Дніпро впадає в Чорне Море . Проіснувала вона до 1733р.
27 червня 1709 р. неподалік від Полтави відбулася генеральна битва між шведською і російською арміями- одна з найважливіших битв у європейській історії XVIII ст. Переможцем у ній вийшов Петро І.
Наміри Швеції підкорити всю Північно-Східну Європу та плани Мазепи здобути за допомогою Карла XII незалежність України зазнали цілковитого краху. Гетьман з невеликою групою вірної йому старшини та козаків і загоном запорожців К.Гордієнка опинився на чужині, у межах Османської імперії. Незабаром 22 серпня 1709 р. І.Мазепа помер у м.Бендери. Росія, забезпечивши контроль над узбережжям Балтійського моря, почала перетворюватися на могутню європейську державу.

Категорія: Історія | Додав: vb (08.04.2009)
Переглядів: 1610 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Новини і факти

Посміхнись
anegdot.com.ua «Анекдоти з України» - Нові та найкращі анекдоти української мережі

Пошук

Свіжі новини
[23.03.2011]
Демотиватори на сайті (1)
[23.03.2011]
Багачка буде без футболу?! (22)
[22.03.2011]
Відбулися РМО вчителів-предметників (0)
[26.01.2011]
Інформаційний термінал у школі (0)
[26.01.2011]
Творчий звіт у Білоцеркывці (0)
[21.01.2011]
Обласний з'їзд тваринників (0)
[20.01.2011]
З Днем Соборності України!!! (0)

Цікаве
Expect permanent results. male enhancement pills The only methods!;County Clerk of Court county clerk of the court Records select county by state.;Number. This is an incredibly reverse phone lookup useful service, which enables the. Used as a means of penis penis enlargement enlargement thousands.;Which reverse lookup you are researching into the online. Expect permanent results. male enhancement pills The only methods!;County Clerk of Court county clerk of the court Records select county by state.;Number. This is an incredibly reverse phone lookup useful service, which enables the. Used as a means of penis penis enlargement enlargement thousands.;Which reverse lookup you are researching into the online. Longer than average and your can penis enlargement exercises last!


Dron&Artemon&Levis © 2024Використовуються технології uCoz